piątek, 22 kwietnia 2016

Nic dobrze nie uwydatni linii trawy czy tez kwietnika jak małe żywe plot.

Ogromnie duże, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania sąsiednie domy oraz ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzeszki. Jeśli wolimy by nasze żywe plot było niesłychanie strzeliste zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu. Pamiętajmy także, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie może być dosyć trudne.

Nic wyraźnie nie zaznaczy linii trawnika bądź kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty nie zawsze chcą dobrze wzrastać w wyznaczonych grządkach, niewysokie krzewy potrafią utrzymać zielone bogactwo w ryzach ewentualnie zasłonią gołe placki gleby. Dobrze przycięty miniaturowy żywopłot sam notabene robi za dekoracje ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie ewentualnie wysokie roślinne ogrodzenia wolno otrzymać z drzew iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy są o wiele droższe niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, wszak jego wariacje Fastigiata Robusta wolno pościć pojedynczo.Powinien się szybko dojrzewał i ocali filarowy zarys.

Jeżeli wasz zaułek jest dosyć ciemny, warto aby zielony ostrokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre spośród cienioznośnych modelów maja klasie o złotawych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w największym stopniu widome w słońcu, jednak nawet w chłodzie listowie pozostają dosyć jasne, niby oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz