środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce i względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy sztachety PVC na plot i bramę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie skał na sztachety PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy rozmaite pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można też ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PCV wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia z Winylu na plot i furtę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki a także sztacheta plastykowe z Suwałk na plot i bramkę sztachetowa konstruuje się z kamieni przeróżnego zarysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałków o nieproporcjonalnych konturach, wypada je odpowiednio zestawiać tzn. tak, aby postać każdego następnego integrował się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają też mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, żeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz